مرخوم حاج اکبر ناظم

ناظم، لقب میان‌دار و نوحه‌خوان هیأت‌ها از ۸۰ ـ ۹۰ سال پیش بود. پس از تأسیس هیأت نوباو‌‌گان قنات‌آباد، شخصی به نام حاج حسن، مداح هیأت بود و چون میان‌داری می‌کرد، لقب ناظم را به او دادند. پس از گذشت چند سال مداحی در این هیأت را رها کرد و حاج اکبر که بعدها لقب ناظم به او هم اعطا شد، مداحی و میان‌داری مجالس عزاداری را به عهده گرفت.

حاج اکبر ناظم، شخصیت بسیار عجیبی داشت. با آنکه سواد نداشت، اما اشعار بسیاری در مدح و ثنای اهل بیت (ع) سروده است. مانند این شعر که خیلی هم معروف است:  

  من چه سازم در این دل شب یا کریم و یا رب     جان زغم رسیده بر لب یا کریــــــم و یا رب 
  حجت خـــدا فتاده بر خاک با پیکـــــر صد چاک     شمر بی‌حیا به فکر منصب یا کریم و یا رب 
 

* مختصری از زندگی و نحوه حضو و اجرایشان در هیئت نوباوگان در ادامه مطلب *

 مرخوم حاج اکبر ناظم

محل تولد : تهران – قنات آباد

سال تولد : ۱۲۸۸

سال رحلت : ۱۳۶۳

تحصیلات : قرآنی

آرامگاه : قطعه ۱۶ بهشت زهرا

هیات ثابت : نوباوگان قنات آباد

استاد : مادر (حافظ قرآن)

 

ذاکر و مداح و ستایشگری را در این نوشتار به یاد کرد او می پردازم و با گرامیداشت خاطره شکوهزاد او سخن می گویم؛ که خود از شناختش عاجزم، تا چه رسد به شناساندنش. مرحوم حاج اکبر ناظم قنات آبادی ، او که خود خادم دین و اهل بیت(ع) بود. او که از هر فرصتی برای یادآوری خاندان رسول گرامی اسلام استفاده می کرد.
در حقیقت سازنده فرصت ها بوده نه بازنده فرصت ها. مخالف هوای نفس بود نه مطیع هوای نفس. فریادگر عشق ولایت برفراز چهارپایه بود، یا درکرانه  منبر. نوحه هایش با سبک و سیاقی خاص یادآور سرود جاوید هیهات مناالذله . در این نوشتار، بزرگی و شکوهی را زمزمه می کنم و ابر قله ای را در دیدگاه ها می آورم، که چونان اویی را می توان نایاب انگاشت. گویی در سرایش این منادی راستین محبت به پای چکاد دماوند ایستاده ام و از آن فله افراشته سخن می گویم .

در هنگامه عاشورا، مسیر کوچه پس کوچه های محله قنات آباد تهران تا بازار کفاش ها را آنچنان پشت سر می نهاد که گویی خود را در حریم یار و مولایش به مشاهده می نشست. هیأت ارزشمند نو باوگان قنات آباد در این روزگار، یادگار اوست. آنان که در آن روزگاران خود را مقید به شرکت در این محفل آیینی و مذهبی می دیدند ، سرایش این پیر عشق و آموزکار محبت را خوب به یاد دارند :

عاشورای حسین می دهد پیام‎/ برعالم می دهند نصرت اسلام‎/ تازنده هستم حق می پرستم‎/ هیهات مناالذله یا اهل العالم/ الله اکبر /

و نیز در روز تاسوعا با خواندن ابیاتی تأثیرگذار و تکان دهنده دل ها را متوجه، ساقی کربلا می کرد.
مات عشقم، مات عشقم مات عشق/کزچه طینت گشته خلقت ذات عشق‎/ عشق گر بنیاد سرمستی کند/عقل را خود فارغ از هستی کند‎/ همچنان کان عاشق دلسوخته/آن که رمز عاشقی آموخته/با ادب آمد به نزد پیر عشق/گفت کی فرمانروا و میر عشق/رخصتم ده تا سوی میدان روم/امر فرما کزپی فرمان روم/بازکن از گردن من سلسله / شیر را ای شیربان بنما یله /

یکی از شاعران بزرگ، عاشورا را چونان خورشیدی دانسته است که در دل شب سیاه ستم درخشید تا تاریکی های سره پلید را بزداید. خادمان حسین(ع) نیز، در طول تاریخ اسلام، همواره آفرینندگان خورشید عاشورا بوده اند در برابر شب های ستم و سیاهی و یکی از این خورشید  های فروزان، در شب سیاه ستم بیدادگران، مرحوم حاج اکبر ناظم قنات آبادی(ره) است. در حمایت و پیروی از ولایت فقیه و در پی اعتقاد راسخش به حضرت امام خمینی(ره) در اوج سوگواری و مرثیه مولی الکونین حضرت ابا عبدالله الحسین(ع) با لحن عاطفه برانگیز و شورگستر، در برابر تیمچه حاجب الدوله با صدایی رسا، چنین می سرود:
کسی که روح و جان این ملت است‎/ کسی که رهنمای این نهضت است‎/ خمینی ماست ابر قدرت است‎/ شجاعت خمینی شهامت خمینی‎/ سمبل نهضت حسینی‎/ بود اطاعت از خمینی‎/ امروز روز یاری امام است‎/ کار منافقین دگر تمام است‎/ مخالفت به دین ما حرام است‎/ تا شود استوار دین پروردگار‎/ پرچم خونین حسینی‎/ رسیده پر دست خمینی /

در آن سال ها دوستدارانش، ساعت ها گوشه و کنار بازار کفاش ها می ایستادند تا پرچم سپید رنگ هیأت نوباوگان قنات آباد از دور نمایان شود. هنگامی که طنین سینه زدن و نوحه خواندن هیأت نوباوگان قنات آباد به گوش سوگواران اطراف تیمچه حاجب الدوله می رسید، خبر از آمادگی جمعیت انبوهی از عزاداران حسینی(ع) می داد، تا شاهد مرثیه سرایی خادم با اخلاص سالار شهیدان باشند. با دیدن چهره نورانی ذاکر دلسوخته اهل بیت (علیهم السلام) و بنیانگذار هیأت محترم قنات آباد، با پاهای برهنه، اشک جاری، گل بر سر و

رویش می مالید ، اشک ها بی اختیار به گونه ها مینشست ، همیشه دست های او فراتر از دست های سینه زنان قرار می گرفت و بر سینه می نشست .

روضه خوانی، نوحه خوانی، عزاداری جامع و کامل حاج اکبر ناظم(ره) و در پایان نیز دعا و ختم امن یجیب… پس از ساعت ها عزاداری شبانگاهی و صبحگاهی در ایام عاشورا، و زمانی که عقربه های ساعت ۳ یا ۴ بعد از ظهر را نشان می داد، احدی را خسته و ملول نمی ساخت. او نیز می دانست، مزاحم دسته جات عزاداری نیست. آخرین گروه عزاداران، هیأت نوباوگان قنات آباد است. پس از او موکب عزاداران و دسته جات سوگواری آذربایجانی ها از مسجد آذربایجانی ها (ترک ها) حرکت می کردند و گاهی نیز پرچم آنان با پرچم نوباوگان تلاقی می کرد .

در سال های پایانی عمر، با شیفتگی و ارادتی خاص، در حالی که به شدت از بیماری رنج می برد، در جلسات و دسته جات عزاداری شرکت می جست و در اجرای مرثیه خوانی و عرض ارادت به ساحت مقدس سیدالشهدا (علیه السلام) بیش از حد انتظار ادای وظیفه می کرد.

سرانجام این پیر عاشق و خادم آستان مقدس اهل بیت عصمت و طهارت(ع) سربلند و سرافراز به صف دیگر خادمان پیوست و به دیدار موالیانش نایل گشت و ورقی تابناک بر پیشینه ستایشگران عشق ولایت افزود
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

سینه زنی تهرانی های قدیم تا قبل از نقل مکان مرحوم حاج مرزوق از کربلا به تهران، اینگونه بود که اصطلاحا سه ضرب و بی وقفه سینه می زدند. بدین ترتیب اساسا « دم سرپا » و « زمینه خوانی »، در تهران رایج نبود. مرحوم حاج مرزوق بنیانگذار سینه زنی سنتی در تهران بوده است. اوج تکامل این سبک، در دوره مرحوم شاه حسین و مرحوم ناظم شکل گرفت. این دو پهلوان نامدار، ضمن آنکه هرگز خود را به شوائب مادی آلوده نساختند، بیشترین سهم را در شکل گیری آنچه که ما امروز « عزاداری سنتی » می نامیم، داشته اند. مرحوم ناظم اکثر نوحه ها را فی البداهه ساخته است. آن پیرغلام با اخلاص اباعبدالله علیه السلام که از سواد اصطلاحی کم بهره بوده، نوحه هایی به زبان عربی دارد که از لحاظ صرف و نحو، کمترین ایرادی بر آنها وارد نیست. به عنوان نمونه در مصیبت حضرت مسلم بن عقیل علیه السلام می سراید:

مسلـم ینادی یا صبا إذهب إلی البطحاء

قل یا سلیل المصطفی إحذر من الأعداء

از من به تو بادا سلام ای زاده زهــــرا

در کوفه نالانم؛ سر در گریبانم

یا در جایی دیگر در وصف عصر عاشورا می گوید:

مهجه قلب نبی یا ثارالله

و ابن ثــاره؛ بنما نظاره

رؤوسنا المکشوفه؛ یا حسین مظلوم

آنچه که مستند ساخت این نوحه قرار گرفته، عبارتی از مقتل مرحوم سید بن طاووس ـ رضوان الله علیه ـ است که نازدانه حضرت سیدالشهداء علیه السلام خطاب به بدن مطهر پدرش عرضه می دارد:
« یا أبتاه؛ أنظر إلی رؤوسنا المکشوفه

منبع